A veszprémi tangó élet

bemutatkozás

Tanáraink

Balogi Szilvia & tatorján józsef

Szilva és Joci már a kezdetektől táncolnak együtt. Szilvi 6 éves korában (balett, indiai táncok, hastánc), Joci pedig egyéb harcművészeti tevékenységei mellett (taichi chuan, qigong, taoista alkímia) 19 évesen kezdett el táncolni. A hastánc kapcsán részt vettek dubai táncbemutatókon és katari showműsorokon, de kalapoztak már Írországban is. A koreográfiát sohasem kedvelték, mert – ahogy mondják – az élet mindig közbeszólt és a dolgok általában nem úgy alakultak, ahogyan azt eltervezték. Ezért mivel az életük is sokszor spontán módon folyt, így a táncban is keresni kezdték ezt az improvizációt. Olyan mozgásformát szerettek volna tanulni, amit együtt párként is lehet gyakorolni… így leltek közös tengelyre a tangóban.

Eleinte Budapestre jártak fel rendszeresen az órákra, majd másfél év elteltével már felléptek a veszprémi Dubniczay-palotában egy kiállításmegnyitón. Ezt követően kezdték meg a tanítást Veszprémben, majd szép lassan egy kisebb tangó közösség kezdett formálódni a városban.

Kis idő elteltével azonban érezték, hogy a táncuk nem teljes és valami még mindig hiányzik. Ekkor találkoztak egy világbajnok argentin származású párossal Budapesten (Jonathan Saavedra és Clarisa Aragon) és az ő ajánlásukkal 2016-ban Szilviék el is elutaztak Buenos Aires-be tanulni. Johnny és Clarisa táncában látták meg azt az érzést, ami az övékből akkor még hiányzott.

Buenos Aires-ben a tangó “nagypapájaként” emlegetett Carlos Perez és felesége Rosa Forte segítségével sikerült rálelni erre az érzésre és elsajátítani a módszertant, amivel mindez továbbadható. Innentől számolják saját tangótörténetükben az új korszakot, amiben a zene és az ölelés jelenti már a tánc lényegét. Ez tanítási módozatukban is megjelent: már nem figurákat tanítottak, hanem inkább lehetőségeket mutattak arra, hogyan lehet kitáncolni partnerünkkel összhangban a zenét. Mind a mai napig a legfontosabb szempont tanításukban az ölelés, a zene és a kényelem.

Mivel egész életük “mesterkereséssel” telt egyéb területeken is, így további híres argentin maestroktól is volt szerencséjük tanulni. Fernando Galera rengeteg hasznos tanáccsal látta el őket a tangó tanítási metodika terén, Carolina Bonaventura pedig további útmutatásokat adott a fejlődéshez. Antonella Terrazas magyarországi tartózkodása alatt sokat segített nekik, Maria Inez Bogado pedig még tovább finomította a mozgásukat. Juan Martin Carraraval és Stefania Colinával a londoni Európa bajnokságon ismerkedtek össze 2019-ben, majd később Spanyolországban tanultak tovább a mesterektől. Nagy álmuk vált valóra, amikor táncórákat vehettek egy későbbi buenos aires-i látogatás során Los Totis-éktól is (Christian Marquez & Virginia Gomez). Több versenyen és fellépésen is szerepeltek már az évek során, 2021-ben a kijevi nemzetközi tangó bajnokságon 5. helyezést értek el.

Őszinte közvetlenségük révén baráti viszonyba kerültek Juan Amaya és Valentina Garnier (2018-as buenos aires-i városi bajnokságon milonga és vals bajnokok) párossal, akik nemrég meg is látogatták kis városunkat és egy kisebb fesztivál keretein belül workshopokat is tartottak Veszprémben.

Szilva és Joci az, aki elhozta az igazi tangót egyenesen Argentínából, megmutatta nekünk ezt az érzést és akik miatt kialakult ez az összetartó kis közösség… és akiknek mi végtelenül hálásak vagyunk mindezért. Végül sikerült beteljesíteniük Carlos papa kívánságát, aki az utolsó együtt töltött tangó órájukon ezt mondta nekik:

“Vigyétek ezt az érzést jó messzire innen, s mutassátok meg sok embernek, mert velünk együtt innen is ki fog halni.”

balance promóciós film

Néhány évvel ezelőtt készült egy promóciós video, melyben nem csak tangó látható, hanem egyéb olyan mozgásművészeti formák is – tai-chi, hastánc, alkímia- melyeket évtizedek óta tanulnak és tanítanak

Tovább nézem a videót

maestros & maestras

Joci & Szilva argentin mestereik

Carlos Papa

Rosa Forte

Carlos Perez & Rosa Forte

Juan Martin Carrara & Stefania Colina

Jonathan Saavedra & Clarisa Aragon
Juan Amaya & Valentina Garnier
Christian Marquez & Virginia Gomez
Maria Inez Bogado
Fernando Galera
Carolina Bonaventura
Antonella Terrazas
VESZPRÉMI TANGÓ ÉS MOZGÁSMÜVÉSZETI EGYESÜLET

Régi közös álmunk vált valóra, amikor az idei évben végre bejegyzésre került egyesületünk. A veszprémi tangó élet fellendítése érdekében szerettük volna ezt az évek óta tartó rengeteg munkát valamilyen szervezeti formában összefogni. Bízunk benne, hogy a jövőben Veszprém is felkerül majd a világ „tangó térképére” és számos nemzetközi eseményt és fesztivált sikerül majd megvalósítanunk.

A tagság bárki számára elérhető, ezzel kapcsolatos kérdéseiddel keresd Juhász Ildikót, egyesületünk titkárát.

Az egyesület céljai a következők:

  • Az egyesület elsődleges célja a világörökség részeként nyilvántartott argentin tangó, oktatása, népszerűsítése.
  • Az egyesület továbbá céljául tűzi ki tangó események: milongák, tangóbálok, workshopok, fellépések, táborok megrendezését, lebonyolítását.

  • Az egyesület céljai közé sorolja a tangó társasági hagyományaira építve átkötő hidat emelni generációk és nemzetek között.

  • Az egyesület célja között szerepel az argentin tangó hagyományainak, zeneiségének ápolása, más nemzetekkel is együttműködve.

  • Az egyesület célja jól együttműködő közösség építése és formálása, valamint életminőséget javító tevékenységek végzése.

  • Az egyesület célul tűzi ki az emberek mentális és fizikai egészségének javítását a tangó, illetve más mozgásművészetek, terápiák alkalmazásával.

  • Az egyesület vállalja a veszprémi tangó élet és kultúra hazai és külföldi megismertetését, fellendítését.

  • Az egyesület részt vesz, illetve szerepet vállal a céljaihoz kapcsolódó társművészeti tevékenységek, események lebonyolításában, megszervezésében, népszerűsítésében.

TITKÁR
Juhász ildikó
ELNÖK
tatorján józsef
ELNÖKHELYETTES
csúcs-hajdu tünde